​T.C. SULUOVA KAYMAKAMLIĞI
İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ

İlçe Müftümüz

Süleyman ÇOBAN

05.01.1960 Yılında Çorum ili Laçin İlçesinde doğdu. İlk ve orta okulu Laçin de, Lise tahsilini 1979 yılında Çorum İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 10.07.1979 yılında Tekirdağ İli Çorlu İlçesi Türkgücü Köyünde İmam Hatip olarak göreve başladı. 1980 yılında yüksek İslam Enstitüsüne kaydoldu 1984 yılında mezun oldu. 1985 yılında Yedek Subay olarak askerlik vazifesini ifa ediyor iken Müftülük imtihanını kazandı. Antalya Gebizli eğitim merkezinde 2 ay kurs gördükten sonra kura ile Bingöl İli Kiğı İlçe Müftülüğüne atandı. 23.031987- 05.12.1988 tarihleri arasında Kiğı İlçe Müftülüğü, akabinde Ankara eğitim merkezi müdürlüğünde 10 ay süreli yabancı dil (Almanca) kursu gördükten sonra 16.10.1989 tarihinde Bayburt İli Aydıntepe İlçe Müftülüğünde bir yıl görev yaptı. 19.11.1990 tarihinde İstanbul Haseki eğitim merkezinde Arapça İhtisas kursuna katıldı. 2,5 yıllık İhtisas eğitimi akabinde 13.06.1993 tarihinde Kars İli Sarıkamış ilçe müftülüğüne, 08.08.1995 Rize İli İkizdere İlçe müftülüğüne, 29.03.1996 tarihinde Almanya Köln Din Hizmetleri Ataşeliği bölgesine Din Görevlisi olarak atandı. 6 yıl görev yaptıktan sonra 01.04.2002 tarihinde Rize İli İkizdere İlçe Müftülüğündeki görevine döndü, 10 ay vaizlik görevi yaptı. 29.01.2003 tarihinde Niğde İli Çiftlik İlçe Müftülüğüne 15.09.2004 tarihinde Sinop İl Müftü yardımcılığına atandı. 8 yıla yakın bir süre Sinop İl Müftü yardımcılığı görevinden sonra 23.07.2012 tarihi itibariyle Çorum İli Osmancık İlçe müftülüğüne atandı.26.07.2018 Tarihinde Suluova İlçe Müftülüğü görevine başlayan Süleyman Çoban evli ve 3 çocuk babasıdır.