T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Amasya Müftülüğü

12.11.2019

“Peygamberimiz ve Aile” Konulu Mevlid-i Nebi Konferansı Düzenlendi

İl Müftülüğümüz tarafından Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında “Peygamberimiz ve Aile” konulu konferans düzenlendi.

Amasya Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Fatih KURT’un konuşmacı olarak katıldığı   “Peygamberimiz ve Aile” temalı konferansa Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Garnizon Komutanı P.Alb. Mehmet Atlı, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Jandarma Alay Komutanı J.Kd.Alb. Ali Yıldız, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Şahin,  İl Müftümüz Abdulkadir Keşvelioğlu, kurum amirleri, din görevlileri, çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasında İl Müftümüz Abdulkadir Keşvelioğlu:  “Diyanet İşleri Başkanlığımız Mevlid-i Nebi Haftası ile ilgili her yıl bir tema belirliyor bu yılın teması ise “Peygamberimiz ve Aile” dir. Gerek ilimizde gerekse Ülkemiz genelinde bu hafta boyunca düzenlenecek bütün programların aile konusunda bir farkındalık oluşturmasını temenni ediyor, programımıza teşriflerinizden dolayı herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

Vali Sayın Dr. Osman Varol konuşmasında “Bizim medeniyet tasavvurumuzda ailenin önemli bir yeri vardır. Aile dediğimiz kavram şuan dünyada ve ülkemizde ağır bir saldırı altındadır. Eğer onu korumayı başaramayacak olursak geleceğe ‘Biz’olarak kalmamız mümkün değildir.”dedi.

Sinevizyon gösterisi akabinde Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Fatih KURT., ailenin toplumun en önemli, ve kıymetli müessesesi olduğunu, Peygamberimizin aile içerisindeki tavırlarından ve davranışlarından  günümüze taşıyacağımız önemli örnekler olduğunu, Peygamber Efendimizin iyi bir eş, iyi bir baba ,iyi bir dede,iyi bir evlat olduğunu belirtti. KURT konuşmasında ayrıca Peygamber Efendimizin bütün akrabalarını görüp gözettiğini, çocuklarıyla ve torunlarıyla birlikte zaman geçirdiğini, onlara her zaman değer ve kıymet verdiğini, aynı zamanda onların ibadet hayatını da takip ettiğini, dolaysıyla bütün bunları hayatımıza aktarmamız gerektiğini ifade etti.

 KURT sözlerine gerek hafta münasebetiyle gerek diğer zamanlarda güzel hizmetler yapan ve fedakârca çalışan Amasya İl Müftümüz Abdulkadir Keşvelioğlu şahsında bütün müftülüğümüz personeline ve tüm katılımcılara teşekkür ederek son verdi.

Dini Yayınlar Genel Müdürü sayın Dr. Fatih KURT’un konuşmasının ardından Amasya Valisi Dr. Osman Varol tarafından hediye takdim edildi.

Program hatıra fotoğrafı ile sona erdi.