T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Gümüşhacıköy Müftülüğü

01.07.2016

İlçe Müftümüzün Kadir Gecesi Mesajı

 

01 Temmuz 2016 Cuma gecesini 02 Temmuz Cumartesi gününe bağlayan gece Kadir Gecesi’dir.

Kadir gecesi, gecelerin en feyizlisidir. Çünkü bu gecede yapılan ibadet, içinde Kadir gecesi bulunmayan bin ayda yapılan ibadetten daha hayırlıdır. Nitekim aynı adı taşıyan sure-i celilede şöyle buyrulmaktadır.

“Doğrusu biz Kur’anı Kadir Gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. Gece tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir’’

Hz. Peygamber (s.a.s.) bu gece ile ilgili olarak şöyle buyurmuştur: “Kim faziletine inanarak ve sevabını umarak Kadir Gecesi'ni ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır’’.

Bu geceye  mahsus bir ibadet yoktur. Ancak,  bu geceyi namaz kılarak, Kur'an-ı Kerim okuyarak, tövbe ve istiğfarda bulunarak, Allah’ı zikrederek, Peygamberimize Salatü selam getirerek ve dua etmek suretiyle ihya etmek uygun olur. Bu gece duaların kabul olduğu, Allah’a arz edildiği, semadan meleklerin indiği, Allah’ın rahmetinin ve mağfiretinin insanların üzerine olduğu bir gecedir. Mübarek  Kadir Gecesini, her birimizin ailemizle, eşimizle ve dostumuzla birlikte değerlendirmemiz, Rabbimizin rahmet deryası içerisine girmemiz için, bu geceyi en güzel bir biçimde geçirmeliyiz.  

Kur'an-ı Kerim'in yeryüzüne inmeye başladığı bu gecede bol bol Kur'an-ı Kerim okumak ve onu anlamak da, bu yüce kitabın şefaatçi olmasına sebep  olabilir. Bu konuda Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyuruyorlar: “Kur'an  okuyunuz, çünkü O, kıyamet gününde okuyana şefaatçi olarak gelir.”

Ayrıca bu gecede okunabilecek bir duayı da Peygamberimiz (s.a.s.), eşi Hz. Âişe (r.a.)'ye öğretmiştir. Hz. Âişe (r.a), bunu şöyle anlatır: “Hz. Peygamber'e dedim ki: ”Ey Allah'ın Rasûlü, Kadir Gecesi'ne rastlarsam nasıl duâ  edeyim?' Peygamberimiz (s.a.s): ”Allah'ım sen  affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet” diye dua et buyurdu. Bizde kendimize, ailemize, ölmüşlerimize, bütün Mü’min’lere hayır dualarda bulunalım.

Bu duygu ve düşüncelerle ilçemiz merkez, mahalle  ve köylerinde bulunan bütün hemşerilerimizin Kadir Gecesini tebrik ediyorum. Bu gecenin İslam âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, toplumsal birlikteliğimizin güçlenmesine, insanlığın barış ve huzuruna vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.

 

Hamdi UZUNHARMAN
Gümüşhacıköy Müftüsü