02.04.2019

Miraç Kandili

“Mirac” Allah Nezdinde Yücelmektir.

02 Nisan Salı gününü Çarşamba’ya bağlayan gece, içinde birçok ilahi hikmeti, sırrı ve bereketi barındıran Miraç Gecesini hep birlikte idrak edeceğiz inşallah.

Mümin yüreklerin manevi duygu ve hislerle coştuğu bu gece, dua, ibadet ve tefekkürle Rabbimize olan imanımızı, Peygamberimize olan bağlılığımızı, namaza olan muhabbetimizi tazelemek ve güçlendirmek için büyük bir fırsattır.

Miracın bize en büyük hediyesi namazdır. Dinin direği olan namaz la Müslüman kalmak mümkündür. Namaz bir eğitimdir, hayatımızı namazdaymışçasına yaşamanın eğitimi, Dolayısıyla namazda aldığımız maneviyatı ve kemalatı alışverişimize, beşerî ilişkilerimize, ailevi hayatımıza işimize ve çevreye yansıtmalıyız. Buna namaz ahlakı da diyebiliriz.

Miracın bizlere diğer bir hediyesi de Selamdır, Selam barış, esenlik ve diyalog demektir. Bu anlamıyla selam, aramızdaki sorunları, kavgaları, çatışmaları ancak barışın dili olan selam ve diyalogla çözebileceğimizin mesajını vermektedir.

Hem iç müdahalelerle hem de dış müdahalelerle büyük zulümlere maruz kalan kan ve göz yaşının boca edildiği gönül coğrafyamızın, barışın dili olan selam ve diyaloğa ne kadarda ihtiyacı var.

Bu bakımdan bu gecenin barışa, huzura, İslam coğrafyasının esenliğine vesile olmasını niyaz ediyor, tüm Müslümanların Miraç Kandil’ini tebrik ediyorum.

Abdulkadir KEŞVELİOĞLU

İl Müftüsü