20.08.2020

Muharrem Ayı ve Hicri Yılbaşı

İl Müftümüz Durmuş Ayvaz’ın Hicri Yılbaşı ve Muharrem ayı Mesajı;

İslam âlemi olarak 20 Ağustos Perşembe günü Sevgili Peygamberimizin (sas) Mekke’den Medine’ye hicretinin 1442. Yılını ve Muharrem ayının ilk gününü idrak etmiş olacağız. Müslümanlar için bir dönüm noktası olan hicret, tarihte yeni bir sayfa açmıştır.

Hicret hadisesi, İslâm tarihinde dinin tebliğ ve Müslümanların dinî hayatlarını idamede yeni bir dönüm noktası olma niteliği taşır. İslâm dini hicret sayesinde, hür bir ortamda gelişme, yayılma, fert, aile ve toplum hayatında uygulanma imkânına kavuşmuştur.

Hicret, bir hayat tarzıdır.  Her durumda zulmün ve zalimin karşısında hak ve hakikatin tarafında yer almaktır. Her türlü kötülüklerden ve zulümden arınarak, hayra, iyiliklere ve rahmete göç etmeyi temsil eder.

Hicrî senenin ilk ayı olan Muharrem Ayı’nın 10. günü; Aşure Günü’dür. Muharrem Ayı’nın diğer aylar arasında ayrı bir yeri olduğu gibi, Aşure Günü’nün de diğer günler içinde daha mübarek ve bereketli bir konumu bulunmaktadır. Peygamberimiz ’in muharrem orucu dediği orucun Aşûre orucu olduğu malumdur.

Muharrem ayı ve bu ayın 10. Günü olan Aşure, tarih boyunca Müslüman toplumlar açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Muharrem ayı, aynı zamanda Hz. Peygamber efendimizin torunu Hz. Hüseyin efendimiz ve çoğu Ehl-i Beyt mensupları hak ve adalet uğruna Kerbela’da şehit edilmesi nedeniyle Müslümanların ortak hafızasında büyük bir acının tarihidir. Hz. Hüseyin ve arkadaşları, bu hadisedeki asil duruşu ve haksızlıkla karşısındaki onurlu mücadelesiyle bütün müminlerin gönüllerinde taht kurmuş, ona ve yakınlarına bu zulmü reva görenler ise insanlığın ortak vicdanında mahkûm edilmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Amasyalı Hemşerilerimin ve Tüm İslam aleminin Hicri yılbaşını tebrik ediyor Hz. Hüseyin efendimiz ve Kerbelâ şehitleri ile birlikte, Bedir’den Çanakkale’ye, İstiklal mücadelemizden 15 Temmuz’a, mukaddesat uğrunda, hak-hakikat yolunda en aziz varlığı olan canını feda eden bütün şehitlerimizi rahmet ve hürmetle yâd ediyor, asırlardan beri kenetlenen aziz milletimizin barış, huzur, güven, karşılıklı sevgi ve saygı içerisinde yaşamaya devam etmesini Cenâb-ı Hak’tan niyaz ediyorum.

Durmuş AYVAZ

Amasya İl Müftüsü