21.05.2024

Amasya'da Vekâletle Kurban Organizasyonu Tanıtım Toplantısı Düzenlendi

Amasya İl Müftülüğü ile Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Amasya Şubesi ev sahipliğinde "2024 Yılı Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu Tanıtım ve İstişare Toplantısı" düzenlendi.

İl Müftülüğü Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan İl Müftümüz Durmuş Ayvaz Din görevlilerinin gayretleri ile 2024 yılında da vekaletle kurban kesim organizasyonunda kardeşlik, paylaşma ve yardımlaşma duygusu içerisinde çıtayı bir üst seviyeye çıkaracaklarını ifade etti.

Ardından konuşan Diyanet İşleri Başkanlığı Zekat Hizmetleri Daire Başkanı Turgut Erhan, kurbanın kardeşlik ve yardımlaşma duygularını pekiştiren bir ibadet olduğunu belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve TDV tarafından kurban kesim organizasyonunun hassasiyetle yürütüldüğüne dikkati çeken Erhan, "Kurban kesimleri, vekalet sahiplerinin isimleri tek tek okunarak bizzat Diyanet İşleri Başkanlığımızda görev yapan hocalarımız ve vakfımızın gönüllüleri nezaretinde ehliyetli kişiler eliyle yapılmaktadır." diye konuştu.

Kurban etlerinin dağıtımı ile ilgili bilgi aktaran Erhan, "Milletimizin emaneti kurban vekaletleri, saha uzmanlarımız ve görevlilerimiz nezaretinde seçilir, kurbanlıkların dini esaslara uygunluğu bayramdan önce kontrol edilir ve bayram günlerinde de usulüne uygun kesilir. Kurban etlerinin dağıtımı, ülkemizde şubelerimiz tarafından yurt dışında ise paydaşlarımız tarafından belirlenerek depremzedeler başta olmak üzere ihtiyaç sahibi aileler, muhtaç sığınmacılar ve yetim ailelerine yapılır." bilgilendirmesinde bulundu.

 

Ardından 2024 Yılı Vekaletle Kurban tanıtım toplantısı programına katılmak üzere Amasya’ya gelen Zekat Hizmetleri Daire Başkanı Turgut Erhan, İl Müftümüz Durmuş Ayvaz’ı ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren İl Müftümüz Durmuş Ayvaz İl genelinde yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulunarak,  ziyaretlerinden dolayı kendilerine teşekkür etti.