27.05.2024

Amasya’dan Hac Kafilesi Dualarla Uğurlandı

İl Müftülüğümüz tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organizasyonuyla kutsal topraklara gidecek Amasya'lı hac kafilesi için uğurlama töreni düzenlendi.

Uğurlama programına İl Müftü Yardımcıları, Şube Müdürleri, Din Görevlileri ve hacı adaylarının yakınları katıldı.

Hz Ömer Camii önünde düzenlenen törende, Kur’an-ı Kerim tilavet edildi, ilahiler okundu. Duygusal anların yaşandığı programda hacı adaylarına hitap eden İl Müftü yardımcımız Yılmaz Özbakır hac yolculuğunun insanın ömründe yaşadığı en önemli heyecanlardan birisi olduğunu ifade ederek, “Hacca gitmek, Kabe’ye yüz sürmek, orada secde etmek, tavaf yapmak, Safa ile Merve arasında sa’y etmek, hele ki Arafat’ta vakfeye durmak, günahlarımızdan af dilemek bir mümin için hayatının en önemli anlarından birisidir.” dedi.

“Hz. Peygamber (s.a.s.), “Kim Allah için hacceder de (Allah’ın rızasına uymayan) kötü söz ve davranışlardan ve Allah’a karşı gelmekten sakınırsa, (kul hakkı hariç) annesinden doğduğu günkü gibi (günahlarından arınmış olarak hacdan) döner. Hadisi Şerifini hatırlatarak “Hac meşakkattir, sabır içinde sabırdır. Cenab-ı Hak hacca giden tüm hacı adaylarımıza mebrur bir hac yapmayı nasip eylesin." ifadelerine yer verdi.

İl Müftümü Yardımcımız Yılmaz Özbakır hocamızın yaptığı duanın ardından hacı adayları tekbir ve telbiyelerle kutsal topraklara uğurlandı.